06 Feb Mida meeles pidada korrektse trükifaili tegemisel?
Trükkimise puhul on palju asju, mis võivad valesti minna, kui trükifail on koostatud ebakorrektselt. Kui sa tahad, et see protsess läheks sujuvalt ja trükist tuleks tooted täpselt sinu äranägemist pidi, siis küsi neid seitset küsimust enne trükifaili saatmist ja vajadusel tee korrektuure.
- Kas kasutasid failis CMYK-värve?
Suur osa RGB-režiimis loodud värve pole tavalise neljavärvilise printimisprotsessi abil saavutatavad. Alati on kõige parem luua oma dokument CMYK-värviruumis algusest peale, et teil oleks parem ettekujutus värvide printimisest. Tekst tuleb teha reeglina teha must ehk K (key).
- Kas kujunduselemendi ümber on lisatud piisav lõikevaru ehk bleed?
Trükifaili saatmisel trükikojale on oluline meeles pidada, et soovitud kujunduselemendi ümber oleks ka lõikevaru. Seda tuleb jätta faili servast 2-3 mm, et trükist tuleks täpselt teie soovidele kujundatud toode. Teksti kaugus lõikejoonest peab olema 3 mm.
- Kas failis on kasutatud õiget musta tooni?
Suuremad mustad pinnad, mis on kaetud ainult musta värviga võivad jääda trükisel tuhmiks või jääb musta pinna alt läbi kumama selle all olev kujunduselement. Selle vältimiseks on soovitav suured mustad pinnad rikastada (Rich Black: C: 40%, M: 30%, Y: 20%, B: 100%). Väiksematel musta värviga tekstidel ja joontel tuleb vältida mitmevärvilist musta kasutamist, sellised objektid peavad olema 100% musta värviga.
- Kas dokumendi tekstid on üle loetud ja vajadusel parandatud?
Ehkki see võib olla ilmne samm, jäetakse see sageli tähelepanuta. Õigekirjavigu on lihtne parandada, kuid vaid enne toodete trükkimist. Ärge usaldage vaid tekstitöötlusprogrammide õigekirjakontrolli. Näiteks ei taba nad õigesti kirjutatud sõnu, mida olete lihtsalt vales kohas kasutanud.
- Kas fondid on muudetud piirjoonteks?
Teatud kujundusprogrammid, näiteks InDesign ja Illustrator, ei muunda fonte automaatselt kontuurideks. Probleemid tekivad siis, kui mõni programmis kasutatav font ei vasta teie proovitud PDF-vormingu vormingule. Teine võimalus on fondid failiga kaasa panna, eriti kui tegemist on custom fontidega. Samuti pane tähele, et üldine soovitus on mitte kasutada väiksemat tähe suurust kui 4 pt, negatiivkirja puhul 7-8 pt.
- Kas kasutasid vektortekste ja -logosid, mitte rasterdamist?
Printimistööde puhul on eelistatud vektoritest logod ja tekstid. Nii võid olla kindel, et tekstid ja logod jäävad selgete piirjoontega.
- Mis tüüpi prindifaili peaksid saatma?
.Gif- ja .png-vormingud on loodud spetsiaalselt arvutiekraanile, neid ei soovitata kindlasti trükkida. Faili trükkimiseks saatmiseks kasuta PDF-vorminguid, kuna siis on kindel, et fail avaneb teises arvutis samamoodi.